Apocalipta stránky

Apocalipta stránky jsou určeny pro každého človíčka a jeho nápady =)

Ochrana proti kopírování SecuRom

Dnes se tedy rozjíždí další seriál. Každou středu se zde budete setkávat s popisem jedné z ochran, které se na CD používají. Dozvíte se, jak funguje, na kterých CD se nachází a samozřejmě také jak si pro takové CD udělat záložní kopii.

Autor: Sony

Ochrana: SecuRom - DADC

Identifikace

Na originám CD (v adresáři hry) se mohou, ale nemusí nacházet soubory: CMS_16.DLL, CMS_95.DLL, CMS_NT.DLL. U středu originálního CD je možné pohledem rozeznat malé logo SecuRom DADC logo.

Je také možné zkusit přímo v EXE souboru hledat hexaeditorem řetězec "CMC". Měl by tam být dvakrát.

Jak to funguje

SecuROM je patentovaná technologie proti kopírování CD-ROM která pozná originální CD-ROM zvláštním autentizačním mechanismem. Přímo při masteringu, je do skleněné matrice přidán unikátní kód, který je jedinečný pro každý titul. Programově se pak tento digitální otisk kontroluje. Ukryt je v subkanálech CD (nejsou součástí sektoru 2352 bajtů). K vytvoření záložní kopie je tedy třeba vypalovačka, která dovede číst, ale hlavně zapisovat subkanálová data (P, Q a R-W). Jsou to mechaniky, které umí MMC DAO RAW. Poslední verze SecuROM navíc rozpoznají CD-R/RW médium, je tedy nutné kopie přehrávat pouze na CD-ROM mechanikách, které to neodhalí.

Při spuštění nainstalovaného programu (hry, ...) se provede rychlá kontrola, zda je v mechanice opravdu vloženo ono originální CD. Není třeba zadávat žádné kódy. Uživatel si této kontroly většinou ani nevšimne. Je-li rozpoznán originál, aplikace se normálně rozběhne. V opačném případě se zastaví a zobrazí se chybové hlášení. SecuRom funguje ve Windows 3.1x, Windows 95 a vyšších. Nevyžaduje žádný další hardware a pracuje jak s IDE, tak i SCSI CD-ROM mechanikami. Audio stopy na takto chráněném CD nejsou nijak zasaženy a dají se přehrávat i na obyčejném CD přehrávači.

Při přípravě takového CD není třeba nikam zasílat zdrojový kód, vše zajistí Sony DADC. Stačí jen označit hlavní spustitelný program, přes který bude ochrana vykonávána.

Kde tuto ochranu najdete
 • SecuROM v1: Forsaken, Hexplore, Incoming, Frankreich 98, ...
 • SecuROM v2: Decent FreeSpace, Heart of Darkness, Max II, Panzer Commander, Team Apache, ...
 • SecuROM v3: FIFA 99, F.A. Premier League FM 99, Moto Racer 2, Populous 3, WarGasm, War of the Worlds, ...
 • SecuROM v4: Alpha Centauri, Brian Lara Cricket, SimCity 3000, South Park, SuperBike, Silver, Turok 2, ...
 • SecuROM v5: Brain Lara Cricket, Machines, S.A.G.A: Rage of the Vikings, ...
Jak udělat zálohu

Jsou v podstatě tři možnosti:

 1. Zkopírovat CD pomocí software a vypalovačky, které zvládají DAO RAW (např. CloneCD, DiscJuggler, BlindRead/BlindWrite). Takováto CD budou znovu zkopírovatelná zase jen za pomocí DAO RAW software a vypalovačky.
 2. Pomocí DAEMON Tools si můžete udělat kopii CD na disku a přímo z ní hrát.
 3. CD si můžete zkopírovat i bez DAO RAW vypalovačky (a software), musíte však použít obecné SecuROM patche (či zmíněné DAEMON Tools):
  • SecuROM R1: Generic SecuROM R2
  • SecuROM R2: Generic SecuROM R3
  • SecuROM R3: Generic SecuROM R4 v1.1
  • SecuROM R4: Generic SecuROM R5 v5.1
  • SecuROM R5: Generic SecuROM R5 v6.0

 
Kontank:může být ale spokojím se o napsání názoru do diskuze. Kdyby něco tak ::: lucanusxxx@gmail.com Stránky založeny dne 8.4.2007. Díky za návštěvu!?